Хвороби та шкідники полуниці, боротьба з ними (болезни и вредители клубники, борьба с ними)
Вирощують суницю в різних ґрунтово-кліматичних умовах. По термінах дозрівання вона не має конкурентів і відкриває сезон споживання свіжих ягід. Як і інші культури, суницю пошкоджують шкідники і вражають хвороби.
Збудник - гриб. Хвороба поширена повсюдно. Ознаки захворювання. На листках з'являється білий павутинний наліт. Частки уражених листків стають зморшкуватими, краї їх загинаються вгору, засихають. Потім хвороба поширюється на квітконоси, квітки і ягоди. Незрілі ягоди перестають розвиватися, буріють і засихають; зрілі - наче припудрені, з характерним запахом плісняви. Зимує гриб міцелієм на зелених частинах рослин і клейстотеціями на уражених відмерлих листках. Навесні на міцелії утворюються конідії. Звільняються і аскоспори з плодових тіл. Але основним джерелом інфекції є конідії.
Збудник - гриб. Захворювання поширене в усіх зонах вирощування культури. Ознаки захворювання: на листках з'являються червонувато-бурі, округлі або неправильної форми плями, розпливчасті або обмежені жилками. Середина плям світліше, до периферії забарвлення більш темна. З часом плями стають бурими. На них зверху листя – дрібні, безладно розташовані подушечки: конідіальне спороношення гриба. Черешки листя і вуса рослин уражуються рідше, плями на них дрібні, злегка вдавлені.
Симптоми жовтяниці (мозаїка) полуниці: листя полуниці набувають мозаїчного забарвлення, на них з'являються жовті плями.При подальшому розвитку хвороби листя жовтіє повністю. Живці листя полуниці коротшають, листові пластини дрібнішають і можуть вигинатися вниз вздовж головної жилки. Квітконоси стають коротшими. Хворий кущ полуниці пригноблений, плодоношення знижується.
Шкідник: темний ковалик - поширений шкідник капусти, картоплі, моркви, салату, огірків, томатів, селери, суниці. Його личинки (дротяники) об'їдають підземні частини рослин. Темний лускун - жук, довжиною до 1 см, буро-чорного кольору з червоно-бурими надкрилами. На відміну від інших жуків, лускун вміє підскакувати, при перекиданні на спинку. При цьому він видає схожий на клацання звук, що й визначило його назву. Самка шкідника відкладає до 200 яєць. Личинки лускуна - дротяники - в початковій стадії напівпрозорі, потім стають жовто-коричневі, циліндричної форми, тонкі, довгі (до 4 см), гладкі і жорсткі.
Шкідник: павутинний кліщ - невеликий (до 0,4 мм) сисний шкідник, пошкоджує червону та чорну смородину, аґрус, малину, суницю, полуницю,троянду, виноград, бузину, та багато інших рослин. Кліщі живуть на нижньому боці листка, обплітаючи поверхню тонким павутинням. У місцях пошкоджень спочатку утворюються світлі точки, потім знебарвлені ділянки. При сильних пошкодженнях листя стає "мармуровим", поступово засихає і опадає. У рослин, уражених павутинним кліщем, сильно знижується врожай і зимостійкість. Зимують самки кліщів під опалим листям, у верхніх шарах ґрунту.
Симптоми хвороби суниці: кущі стають карликовими, листові пластини зменшуються, стають зморшкуватими. Квітконоси коротшають і менше «гілкуються». Особливо яскраво симптоми хвороби суниці проявляються на квітках - у них збільшуються чашечки, змінюються пелюстки (набувають зеленуватого відтінку). Ягоди з хворих квіток не зав'язуються або виходять дрібними і потворними. Вуса суниці стають короткими, товстими, карликовими. Позеленіння пелюсток суниці може вражати конюшину (позеленіння квіток) і айстри.
Симптоми сірої гнилі на суниці: на поверхні гнилих ягід з'являється сірий пухнастий наліт, розсипається на порох при дотику. Сильніше страждають ягоди суниці, розташовані близько до ґрунту (грядки суниці краще мульчувати). На плодоніжках з'являються буруваті плями, які з'єднуючись, утворюють кільце на плодоніжки, що призводить до її засихання.
Пошкоджує суницю, малину, плодові культури, що знаходяться поблизу посадок полуниці. Поширений повсюдно в зонах вирощування полуниці. Жук коричнево-сірий, довжиною 5-6 мм з коротким хоботком, передня спинка і надкрила нерівномірно покриті сірими, бурими лусочками, добре маскують його під колір сухих рослинних залишків і ґрунту, надкрила опуклі, зрощені, в борозенках, ноги і вусики світліші, перетинчасті крила не розвинені - і жуки не літають. Зовні дуже схожий на сірого ґрунтового довгоносика.
Поширена повсюдно, найбільш шкідлива в Криму та степовій зоні. Стеблова нематода дещо більше суничної: довжина тіла самки досягає 1,3 мм. Тіло самця і самки світле із загостреним кінцем. Зимує стеблова нематода у фазі личинки другого-третього покоління дорослих самок в пошкоджених частинах рослин. Навесні відновлює життєдіяльність з початком руху соку в рослинах. Незабаром самки відкладають яйця в тканини стебел і листя.
Тіло подовжене, білувате, майже прозоре, закінчується простим шипом. Довжина самки - 0,8-1, самця - 0,5-0,7 мм. Зимує нематода всередині заселених рослин, проходячи всі фази свого розвитку. З початком вегетації суниці поновлюється і життєдіяльність шкідника. Заселяє нематода в основному пазухи листя і бруньки. Тут же, всередині тканин, самки відкладають яйця. Через тиждень з них вилуплюються личинки. Після 1-2 тижнів харчування та розвитку личинки перетворюються на статевозрілих особин.
Кліщі настільки малі, що побачити їх неозброєним оком майже неможливо. Тіло самки довжиною 0,2-0,25 мм, довгасто-овальне, злегка прозоре, спочатку біле, пізніше зі склоподібним жовтуватим або буруватим відтінком. Тіло самця яйцевидно-овальної форми, довжиною до 0,15 мм. Дорослі кліщі - восьминогі. Зимують запліднені самки біля основи листкових черешків. Навесні, незабаром після відновлення росту суниці, кліщі заповзають на молоде листя і відкладають яйця.
Шкідник: жовто-коричневий жук, довжиною до 4 мм. Личинки суничного листоїда жовті, довжиною до 5 мм, покриті короткими рідкими волосками, голова личинки і плями на спині коричневі. Зимують жуки суничного листоїда під рослинними залишками на грядці. Навесні при температурі повітря 13 ° С жуки вилізають і живляться листям суниці та полуниці. Самки відкладають яйця перед цвітінням суниці, розміщуючи їх на нижній стороні листа, на черешках і стеблах. Через два тижні з'являються личинки листоїда, які об'їдають листя суниці з нижньої сторони.